Úvodní stránka>Slovník pojmů>Inflace>

Co je to inflace?

Co je inflace?

Když se řekne "inflace", představíme si zdražování, oslabování měny, pokles ceny peněz, mizení úspor a další problémy. Co je však ve skutečnosti inflace - a měli bychom se jí bát?

Zdražování rovná se inflace. Je to tak? Ne úplně. Vysvětlíme si zde jednoduchým způsobem, co znamená pojem "inflace" a zda by nás měla znepokojovat. Ukážeme si také, kde si najít potřebné hodnoty. Budou se hodit, když vám například pan domácí oznámí, že vám bude každý měsíc zvedat nájem o inflaci.

Inflace je ekonomický jev, který označuje všeobecný růst cenové hladiny. Když se ceny jednotlivých druhů zboží v čase zvyšují (mohou se však i snižovat), pak cenová hladina roste. Když to trochu zjednodušíme, cenová hladina je vlastně něco jako "průměrná cena veškerého zboží".

Přitom, jak zdražuje benzin, jídlo, bydlení a další zboží se cenová hladina mění a její změnu popisuje právě inflace. Jak se inflace počítá?
Jak se počítá inflace?

Není to vůbec komplikované. Udělá se seznam veškerého zboží a služeb, které lze koupit. Od poštovních známek, přes cenu ubytování, benzínu, auta a tak dále. Pak se zjistí ceny jednotlivých položek v omezeném regionu jako "průměr" (je to jen o něco složitější) v jednotlivých obchodech. Výsledek se nakonec porovná s předchozím obdobím (například loňským rokem). Výsledkem je rozdíl současných a předchozích cen - tedy míra inflace. Inflaci u nás počítá Český statistický úřad. 

Jádrova a čistá inflace

Jak víme, některé zboží a služby podléhají regulaci státu. Stát nezbytné nepředepisuje kolik má stát jeden rohlík, ale reguluje například distribuci elektřiny. Jádrová inflace tak měří změny cen jen v neregulované části spotřebitelského koše.

Čistá inflace jádrová inflace bez potravin - ceny potravin totiž v minulosti podléhaly značné sezónnosti a jádrová inflace dost kolísala. Naproti tomu čistá inflace je stabilnější ukazatel.

Míra inflace může vztahovat obecně na:

  • Před-chozího měsíci
  • Rov-nake měsíci předchozího roku
  • K referenčnímu období: (Prosinec 2000, index = 100)


 

více

Sjednání schůzky

více

Kalkulačka pro investiční fondy