Úvodní stránka>Slovník pojmů>Hypotéka>

Co je to hypotéka a hypoteční úvěr?

Hypotéka (Hypoteční úvěr) je úvěr, jehož splacení je pojištěno zástavním právem k nemovitosti a to i k rozestavěné. Úvěr se považuje za hypoteční úvěr od dne, kdy vzniklo zástavní právo na nemovitost. Tato nemovitost se musí nacházet na území České republiky. Pod zástavním právem při hypotéce rozumíme to, že o nemovitost na kterou byl hypoteční úvěr vystaven, můžete přijít v případě neschopnosti splácení vašeho hypotečního úvěru.Samozrejme vše záleží na konkrétních podmínkách poskytovatele hypotéky.

Na co všechno se dá použít hypotéka?

Hypotéku si nemůžete vzít na movité věci jako jsou automobil, nábytek a podobně. Hypotéka je určena na výstavbu nemovitostí a to konkrétně na:

  • Koupě nemovitosti nebo pozemku
  • Výstavba nemovitosti
  • Rekonstrukce, modernizace či oprava nemovitosti
  • Splacení úvěru nebo půjčky použité na investice do nemovitosti

 Objektem hypotečního úvěru k investici do nemovitosti může být:

  • Stavební pozemek
  • Nemovitost sloužící k bydlení (například. rodinný dům,  bytová jednotka)
  • Nemovitost sloužící k individuální rekreaci, relaxu
  • Bytový dům
  • Nemovitá příslušenství, které je součástí nemovitostí jako jsou (garáž, bazén, sauna, terénní úpravy pozemku a podobně) některých případech i podnikatelské objekty

Americká hypotéka

Při půjčování peněz už dávno platí, že levnější je ten úvěr,při němž má banka větší kontrolu nad tím, na co půjčené peníze potřebujete.

Občas nastávají situace, kdy peníze urgentně potřebujete, ale nemůžete je bance pořádně prokázat doklady.

Jako příklad můžeme uvést svépomocnou stavbu domu. Stavební materiál chcete výhodně koupit od známého, kterému zbyl při stavbě a vám se právě hodí. Jenže za něj však nedostanete žádný doklad ani fakturu. Tehdy se můžete pokusit využít takzvanou americkou hypotéku.

Jaký je rozdíl mezi americkou hypotékou a hypotečním úvěrem?

Rozdíl mezi americkou hypotékou a hypotečním úvěrem spočívá v tom, že americkou hypotéku můžete použít k financování libovolných potřeb a ne jen na nákup nemovitostí. Rozdíl je tedy poměrně velký, dalo by se hovořit o formě půjčky.

Při americké hypotéce bance neručíte nemovitostí. Díky tomuto bývá výše úvěru několikanásobně vyšší než při spotřebním úvěru. Cena americké hypotéky je proto nižší než nějaký účelový spotřebitelský úvěr, ale vyžaduje výrazně delší a nákladnější vyřizování. Je třeba počítat s tím, že stejné náklady si vyžádá například založení nemovitosti ve prospěch banky.

Výběr hypotéky

Nejlepší hypotéku - lze pouze porovnat všechny nabídky bank a společností. Při tomto srovnávání je důležité vzít v úvahu různé faktory které Vám vyhovují. Pozor nesprávný výběr hypotéky může opravdu znamenat neschopnost jejího splácení. Proto je opatrnost a pozornost při výběru hypotéky na místě.

Výběr hypotéky a její hlavní faktory:

Které faktory jsou tedy nejdůležitější?

Nejdůležitějším faktorem je úroková sazba. Na úrokové sazbě závisí, kolik v konečném důsledku přeplatíte. Často se však při tomto zapomíná na délku splácení úvěru. Platí že, čím déle úvěr splácíte, tím více peněz se přeplácí. Nejdelší období splácení hypotéky se u nás pohybuje na úrovni 40 let.

Další důležité faktory, o kterých byste se určitě měli informovat jsou možnost předčasného splacení (poplatky). Může se stát že budete v dobré finanční kondici a úvěru se budete chtít zbavit predčasne. Zjistěte si, zda tato možnost při Vašem úvěru existuje a jaké jsou za to poplatky.

Hypotéka, na co nezapomenout?

Velmi důležitá je část smlouvy v níž jsou uvedeny sankce za Vaši případnou neschopnost splácení hypotéky. Tuto část smlouvy si pořádně prostudujte. Je to velmi důležité!

více

Sjednání schůzky

více

Kalkulačka pro investiční fondy