Úvodní stránka>

Jak se dostat do důchodu mladý a bohatý/Milionářem za 20minut

Jak se dostat do důchodu mladý a bohatý | Milionářkou za 20 minut

Nedávno jsem domlouval rozhovor s člověkem, který několik let úspěšně investuje na komoditních i měnových trzích a mimo to podniká v informačních technologiích. Po počátečních ztrátách během prvního roku dokáže ročně dosáhnout zúročení ve výši 70 %. Do firmy si za odměnu koupili i služební auta – dva Hummery H2. Okamžitě mi vyvstala otázka – tím jezdíte do práce? „Ne, mám ještě Audi Q7,“ odpovídal v klidu investor. Někdo může říct, že je to velké riziko – podnikat a investovat na kapitálových trzích, každý den se strachovat, jestli jsem zadal pokyn ve směru trendu, nebo budu muset přijmout ztrátu. Podle mě dva Hummery a pojízdný „tank“ od Audi rizikový není. Je to rozhodně bezpečnější, než jezdit do práce autobusem nebo deset let starou škodovkou.

Pojďme dál. Spousta lidí investuje do podílových fondů čiobalka.jpg různých prémiových vkladů se zajištěným výnosem. Jak je to ve skutečnosti? Jedna z českých bank (nebudu ji jmenovat, prověřte tu vaši) prezentovala novinářům různé prémiové vklady, z nichž byl jeden založen na měnovém páru CZK-EUR. „Investoři“ měli zajištěno určité malé zhodnocení a při vymezení kurzu koruny v určité dny v roce pod 26 či nad 28 korun za euro dostávali bonusový úrok. Neskrývá se náhodou v konzervativním a zajištěném produktu opce, kterým se vyhýbají i zkušení investoři? „Jsou to opce, ale my to nikde na webu
nepíšeme ani neříkáme,“ odpověděl na moji otázku zástupce
banky.

A fondy? Před krizí mi portfolio manažer fondů tvrdil, že akciové trhy rostou nepřetržitě 60 let a bude to tak i nadále. Co je tedy rizikové? Nakupovat v prémiových vkladech opce, modlit se za nekonečný růst podílových fondů, nebo řídit riziko a rozhodovat o tom, kam investuji a jestli jdu na krátkou či dlouhou stranu trhu? Z pohledu bank je rizikové, pokud jejich klienti začnou přemýšlet a obloukem se vyhnou jejich prémiovým vkladům. Pro investory je bezpečné studovat, jak fungují peníze, kapitálové trhy, a obecně zvyšovat povědomí o financích. Stejně jako to dělá každý měsíc 40 tisíc čtenářů Osobních financí – díky!

Martin Chlouba
šéfredaktor

více

Sjednání schůzky

více

Kalkulačka pro investiční fondy